<span id="hs_cos_wrapper_name" class="hs_cos_wrapper hs_cos_wrapper_meta_field hs_cos_wrapper_type_text" style="" data-hs-cos-general-type="meta_field" data-hs-cos-type="text" >Smoltek Nanotech Holding AB har erhållit villkorat godkännande för notering på NGM</span>

Smoltek Nanotech Holding AB har erhållit villkorat godkännande för notering på NGM

Smoltek Nanotech Holding AB (”Smoltek” eller ”Bolaget”) har erhållit villkorat godkännande för notering på NGM Growth Market. Första handelsdag är beräknad till den 26 oktober 2026. 

Smoltek är ett teknikbolag som tillhandahåller en teknologi som möjliggör tillväxt av nanostrukturer på olika material. Bolagets nanostrukturtillverkningsteknik kan användas inom flera industrisektorer. Kunderna återfinns inom den globala processindustrin och halvledarindustrin. De produkter som bolaget utvecklar används vid produktion av fossilfri vätgas (elektroder) och för att säkerställa strömförsörjning i avancerade mikrochips (kondensatorer). Företaget grundades 2005 och har sitt huvudkontor i Göteborg.

Noteringsbeslutet är villkorat av att ingen ny information framkommer som påverkar Bolagets uppfyllelse av noteringskraven.

Aktieägare i Smoltek kommer inte att behöva vidta några åtgärder med anledning av bytet av marknadsplats.  

Läs mer om Smoltek på www.smoltek.com

För ytterligare information kontakta:

Noteringsavdelningen, Nordic Growth Market, notering@ngm.se
Carl-Henrik Nordberg, Head of Equity, Nordic Growth Market, carl-henrik.nordberg@ngm.se